Skip to content

1098 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0050
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1941
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
45%
Improvement Value:$329,300
55%
Total Assessment$594,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,033+1.9%
2024$17,702+5.6%
2023$16,763+1.6%
2022$16,493+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 12510, Page 2267

Property Sale

Sale
$289,811
DeedBook 5673, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1998