Skip to content

1108 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$303,295
Last Sale Date
Mar 13, 2000

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0055
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
DescriptionA/1941
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
45%
Improvement Value:$323,800
55%
Total Assessment$588,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,699+1.9%
2024$18,355+5.6%
2023$17,381+1.6%
2022$17,102+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,295

To:

Sq Ft1,884DeedBook 5682, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1998