Skip to content

1083 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0082
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description2293/E
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,307
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
40%
Improvement Value:$398,600
60%
Total Assessment$663,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,162+1.9%
2024$20,774+5.6%
2023$19,671+1.6%
2022$19,355+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,307DeedBook 12448, Page 7001

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5958, Page 740

Property Sale

Sale
$386,168
DeedBook 5634, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1998