Skip to content

1027 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0092
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
DescriptionA
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
45%
Improvement Value:$322,000
55%
Total Assessment$587,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,033+1.9%
2024$17,702+5.6%
2023$16,763+1.6%
2022$16,493+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 5997, Page 631

Property Sale

Sale
$284,575
DeedBook 5610, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1998