Skip to content

1025 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0093
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,019
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
42%
Improvement Value:$366,600
58%
Total Assessment$631,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,502+1.9%
2024$18,162+5.6%
2023$17,198+1.6%
2022$16,922+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft2,019DeedBook 20260, Page 5177Recorded1/23/2026

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,019DeedBook 12249, Page 4658

Property Sale

Sale
$343,467
DeedBook 5596, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1998