Skip to content

5 Rocky WayWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block109
Lot3.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage7,054
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,700
29%
Improvement Value:$1,444,800
71%
Total Assessment$2,024,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,234+1.9%
2024$62,073-10.9%
2023$69,664-5.7%
2022$73,899+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923