Skip to content

1 Rocky WayWest Orange, NJ 07052

Built 1977

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block109
Lot3.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,474
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,500
52%
Improvement Value:$517,200
48%
Total Assessment$1,086,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,792+1.9%
2024$26,301+5.6%
2023$24,905+1.6%
2022$24,504+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$572,000

To:

Sq Ft2,474DeedBook 12510, Page 9701

Property Sale

Sale
$542,500
DeedBook 6013, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1977