Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0309)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 16, 2007

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0309
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
Description2B/1605
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,605
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$200,100
54%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,281+1.9%
2024$10,093+5.6%
2023$9,557+1.6%
2022$9,403+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 12034, Page 745

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5284, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1993