Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0316)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0316
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
Description2B/1490
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$199,600
54%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,052+1.9%
2024$9,867+5.6%
2023$9,344+1.6%
2022$9,193+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 20161, Page 10168

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6251, Page 92

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6027, Page 234

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5614, Page 409

Property Sale

Sale
$157,700
DeedBook 5310, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1993