Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0401)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2015

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0401
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
Description2B/1600
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$199,600
54%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+1.9%
2024$8,966+5.6%
2023$8,490+1.6%
2022$8,354+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12457, Page 3226Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5313, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1993