Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0418)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0418
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
Description2B/1425
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,425
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
48%
Improvement Value:$181,100
52%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658+1.9%
2024$9,481+5.6%
2023$8,978+1.6%
2022$8,834+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 20220, Page 82744

Property Sale

SaleMulti
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 20180, Page 74833Recorded8/27/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12155, Page 9667

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5899, Page 762

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5821, Page 388

Property Sale

Sale
$156,800
DeedBook 5278, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1993