Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0601)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0601
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
Description2B/1600
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$199,600
54%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,197+1.9%
2024$8,047+5.6%
2023$7,620+1.6%
2022$7,497+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12406, Page 1945

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 5140, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1993