Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0701)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0701
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
Description2B/1600
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$199,600
54%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,370+1.9%
2024$10,180+5.6%
2023$9,640+1.6%
2022$9,485+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 12151, Page 2211

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6127, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5199, Page 775