Skip to content

15 Bloomfield WayWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block112.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0064

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,340
Acreage1.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$559,400
50%
Improvement Value:$553,500
50%
Total Assessment$1,112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,748+1.9%
2024$31,165+5.6%
2023$29,511+1.6%
2022$29,037+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,165,000

To:

Sq Ft2,340DeedBook 20240, Page 71832

Property Sale

Sale
$677,792
DeedBook 12385, Page 9984

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5066, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1963