Skip to content

15 Ashley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1958

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block112.02
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0064

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,618
Acreage0.83

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$464,200
41%
Improvement Value:$674,300
59%
Total Assessment$1,138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,961+1.9%
2024$32,356+5.6%
2023$30,639+1.6%
2022$30,147+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft3,618DeedBook 20211, Page 14587

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 12479, Page 7364Recorded1/24/2014

Property Sale

Sale
$637,000
DeedBook 12374, Page 8058

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5185, Page 444

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5121, Page 678

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4923, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1958