Skip to content

12 Wilson TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1932

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Mar 14, 1997

Property Information

Block112.02
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0065

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,409
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,600
37%
Improvement Value:$266,700
63%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+1.9%
2024$11,132+5.6%
2023$10,541+1.6%
2022$10,372+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft1,409DeedBook 5469, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1932