Skip to content

14 Wilson TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$371,500
Last Sale Date
Dec 3, 2007

Property Information

Block112.02
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0065

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,626
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,300
39%
Improvement Value:$262,800
61%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+1.9%
2024$11,067+5.6%
2023$10,480+1.6%
2022$10,312+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,500

To:

Sq Ft1,626DeedBook 12107, Page 2008

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5626, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1930