Skip to content

15 Wilson TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block112.02
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0065

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,492
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
38%
Improvement Value:$280,600
62%
Total Assessment$452,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+1.9%
2024$11,192+5.6%
2023$10,598+1.6%
2022$10,427+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,492DeedBook 6018, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1923