Skip to content

77 Glen Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$1,230,156
Last Sale Date
Apr 7, 2021

Property Information

Block113.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0062

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/13/4097/2BI
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage6,218
Acreage3.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$719,300
40%
Improvement Value:$1,076,200
60%
Total Assessment$1,795,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,121+1.9%
2024$52,146-1.8%
2023$53,101+1.6%
2022$52,248+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,230,156

To:

Sq Ft6,218DeedBook 20210, Page 53166

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5581, Page 784

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 5245, Page 777

Property Sale

Sale
$957,000
DeedBook 5199, Page 467

Property Sale

Sale
$957,000
DeedBook 5028, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1929