Skip to content

44 Park TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Apr 28, 1999

Property Information

Block113.01
Lot109
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,220
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,400
46%
Improvement Value:$218,300
54%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+1.9%
2024$9,228+5.6%
2023$8,738+1.6%
2022$8,598+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,500

To:

Sq Ft1,220DeedBook 5616, Page 494

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4818, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1910