Skip to content

36 Park TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block113.01
Lot122
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,189
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,300
46%
Improvement Value:$206,500
54%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+1.9%
2024$8,479+5.6%
2023$8,029+1.6%
2022$7,900+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$206,750
DeedBook 6100, Page 346

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5155, Page 743

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 4877, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1910