Skip to content

22 Park TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$75,500
Last Sale Date
Jun 26, 1984

Property Information

Block113.01
Lot129
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,756
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
42%
Improvement Value:$284,600
58%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+1.9%
2024$11,674+5.6%
2023$11,055+1.6%
2022$10,877+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,500

To:

Sq Ft1,756DeedBook 4833, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1900