Skip to content

8 Park TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1931

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block113.01
Lot135
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,423
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,400
46%
Improvement Value:$228,900
54%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,918+1.9%
2024$10,718+5.6%
2023$10,149+1.6%
2022$9,986+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 20190, Page 94404

Property Built

Built

Year Built: 1931