Skip to content

27-29 Park Drive SouthWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 3, 1986

Property Information

Block113.01
Lot218
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage1,899
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,400
39%
Improvement Value:$321,600
61%
Total Assessment$526,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,464+1.9%
2024$12,235+5.6%
2023$11,586+1.6%
2022$11,400+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,899DeedBook 4909, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1923