Skip to content

3 Park Drive WestWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 7, 2020

Property Information

Block113.01
Lot230
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description1SF-1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,030
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,100
46%
Improvement Value:$238,600
54%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,832+1.9%
2024$9,651+5.6%
2023$9,139+1.6%
2022$8,992+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,030DeedBook 20200, Page 39868

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12232, Page 5298

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5631, Page 437

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4873, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1920