Skip to content

17 Park Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block113.01
Lot248
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class45
Description1.5SF1G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,536
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,100
40%
Improvement Value:$298,000
60%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,043+1.9%
2024$11,821+5.6%
2023$11,194+1.6%
2022$11,014+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20210, Page 74724

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5485, Page 84

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5065, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1915