Skip to content

7 Park Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block113.01
Lot254
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,101
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,200
45%
Improvement Value:$241,400
55%
Total Assessment$440,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,354+1.9%
2024$9,182+5.6%
2023$8,695+1.6%
2022$8,555+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 20250, Page 50557

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,101DeedBook 20230, Page 71223Recorded11/28/2023

Property Built

Built

Year Built: 1921