Skip to content

5 Park Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1916

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block113.01
Lot256
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
DescriptionR/6/864/1AT
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,600
52%
Improvement Value:$186,700
48%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,230+1.9%
2024$8,079+5.6%
2023$7,650+1.6%
2022$7,527+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft864DeedBook 12004, Page 183

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 6015, Page 42

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5295, Page 785

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4792, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1916