Skip to content

15 Park TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block113.01
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,054
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,100
45%
Improvement Value:$224,900
55%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,872+1.9%
2024$8,709+5.6%
2023$8,246+1.6%
2022$8,114+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000

To:

DeedBook 6026, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1910