Skip to content

35 Park TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block113.01
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,900
51%
Improvement Value:$180,000
49%
Total Assessment$367,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,636+1.9%
2024$8,472+5.8%
2023$8,010+1.7%
2022$7,877+3.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 4801, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1925