Skip to content

37 Llewellyn AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1913

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Mar 20, 2000

Property Information

Block113.02
Lot113
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,036
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
36%
Improvement Value:$342,100
64%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,319+1.9%
2024$12,093+5.6%
2023$11,451+1.6%
2022$11,267+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$144,900

To:

Sq Ft2,036DeedBook 5686, Page 458

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5398, Page 421

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4998, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1913