Skip to content

23 Mc Kinley AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block113.02
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class45
Description2SF4G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,908
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,000
39%
Improvement Value:$333,000
61%
Total Assessment$546,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,280+1.9%
2024$12,050+5.7%
2023$11,397+1.7%
2022$11,210+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929