Skip to content

6 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$211,400
Last Sale Date
Jun 22, 2009

Property Information

Block113.02
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,850
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,900
40%
Improvement Value:$292,500
60%
Total Assessment$485,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,982+1.9%
2024$9,798+5.6%
2023$9,278+1.6%
2022$9,129+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$211,400

To:

Sq Ft1,850DeedBook 12204, Page 8111

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 6269, Page 426

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5516, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1921