Skip to content

30 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1891

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 29, 2002

Property Information

Block113.02
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,506
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
47%
Improvement Value:$216,400
53%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,539+1.9%
2024$10,346+5.6%
2023$9,797+1.6%
2022$9,639+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,506DeedBook 5859, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1891