Skip to content

32 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block113.02
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,436
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,600
39%
Improvement Value:$281,800
61%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,469+1.9%
2024$10,277+5.6%
2023$9,731+1.6%
2022$9,575+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,436DeedBook 12194, Page 2233

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12163, Page 8422

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6200, Page 520

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6119, Page 738

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5514, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1925