Skip to content

34 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block113.02
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,233
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,800
43%
Improvement Value:$241,600
57%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+1.9%
2024$9,306+5.6%
2023$8,813+1.6%
2022$8,671+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 20180, Page 36469

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 12432, Page 3824

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12360, Page 740

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12056, Page 806

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6025, Page 241

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5195, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1926