Skip to content

36 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$81,149
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block113.02
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,564
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,700
43%
Improvement Value:$257,700
57%
Total Assessment$450,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,972+1.9%
2024$11,752+5.6%
2023$11,129+1.6%
2022$10,950+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$81,149

To:

Sq Ft1,564DeedBook 20220, Page 87069

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5621, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1925