Skip to content

47 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block113.02
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,200
40%
Improvement Value:$269,700
60%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,375+1.9%
2024$10,185+5.6%
2023$9,644+1.6%
2022$9,489+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 12335, Page 3407

Property Built

Built

Year Built: 1926