Skip to content

45 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block113.02
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,355
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,000
42%
Improvement Value:$252,600
58%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+1.9%
2024$8,736+5.6%
2023$8,273+1.6%
2022$8,140+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,355DeedBook 20211, Page 50033

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 12542, Page 5453Recorded3/12/2015

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,355DeedBook 12516, Page 952Recorded9/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1926