Skip to content

43 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block113.02
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,355
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,100
44%
Improvement Value:$229,600
56%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+1.9%
2024$10,028+5.6%
2023$9,496+1.6%
2022$9,343+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,355DeedBook 20220, Page 86632

Property Built

Built

Year Built: 1926