Skip to content

17 Ridgehurst RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 22, 2004

Property Information

Block113.02
Lot85
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,355
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,600
44%
Improvement Value:$234,900
56%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,103+1.9%
2024$9,918+5.6%
2023$9,392+1.6%
2022$9,241+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5416, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1926