Skip to content

366 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block113.03
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class10
Description2SF2G
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage2,245
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,300
60%
Improvement Value:$170,700
40%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,084+1.8%
2024$17,757-4.9%
2023$18,668+1.6%
2022$18,373+3.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,245DeedBook 20250, Page 41691

Property Sale

Sale
$426,569
DeedBook 20230, Page 75385Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 20220, Page 72768Recorded8/3/2022

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6008, Page 928

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5757, Page 866

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5563, Page 318

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4972, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1940