Skip to content

15 Mc Kinley PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block113.03
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,333
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,400
46%
Improvement Value:$236,300
54%
Total Assessment$439,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,321+1.9%
2024$11,113+8.2%
2023$10,274+1.7%
2022$10,104+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,333DeedBook 20201, Page 20091

Property Built

Built

Year Built: 1930