Skip to content

7 Mc Kinley PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1907

Last Sale Price
$247,325
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block113.03
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,900
42%
Improvement Value:$271,300
58%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+1.9%
2024$10,060+5.6%
2023$9,527+1.6%
2022$9,373+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,325

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6027, Page 863

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5237, Page 405

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5064, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1907