Skip to content

22 Mc Kinley AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block113.04
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,210
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,000
44%
Improvement Value:$242,500
56%
Total Assessment$434,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,363+1.9%
2024$11,155+5.6%
2023$10,563+1.6%
2022$10,393+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5363, Page 822

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4921, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1925