Skip to content

10 Mc Kinley PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2025

Property Information

Block113.04
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0054

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,215
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,200
49%
Improvement Value:$219,500
51%
Total Assessment$429,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+1.9%
2024$11,132+5.6%
2023$10,541+1.6%
2022$10,372+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930