Skip to content

288-290 Main Street RearWest Orange, NJ 07052

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block114.01
Lot19.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings8
ZoningB-1
Sq Footage8,458
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$471,500
40%
Improvement Value:$718,500
60%
Total Assessment$1,190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,528+1.8%
2024$15,248+5.5%
2023$14,453+1.6%
2022$14,225+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft8,458DeedBook 20250, Page 68197

Property Sale

Sale
$845,000

To:

Sq Ft8,458DeedBook 20200, Page 68178

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 5205, Page 720

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4947, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1916