Skip to content

278-282 Main StreetWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2000

Property Information

Block114.01
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$301,400
96%
Improvement Value:$12,100
4%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216+1.8%
2024$7,085+5.5%
2023$6,716+1.6%
2022$6,610+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5259, Page 362

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4867, Page 737