Skip to content

35 Glen Ave.West Orange, NJ 07052

Built 1943

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block114
Lot35.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0038

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-I
Sq Footage5,615
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$452,500
34%
Improvement Value:$876,100
66%
Total Assessment$1,328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,149+1.9%
2024$44,320+5.6%
2023$41,968+1.6%
2022$41,293+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000

To:

Sq Ft5,615DeedBook 20240, Page 46583

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5754, Page 252

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5150, Page 121

Property Sale

Sale
$285,000,000
DeedBook 5137, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1943