Skip to content

290 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block115.01
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings0
ZoningI
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
33%
Improvement Value:$284,000
67%
Total Assessment$424,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,527+1.9%
2024$15,242+5.6%
2023$14,434+1.6%
2022$14,201+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 20210, Page 1023

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12053, Page 1525

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4885, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1970